Фільми

Дуже дякуємо Світлані Сіщук за огляд фільмів про математику та математиків. Приємного перегляду!

ФІльми про математику та математиків

Математик і чорт (СРСР, 1972)

Радянський короткометражний фільм на 20 хвилин. Найкраще передає драйв, почуття і натхнення, які є в математиці. один з найкращих фільмів про науковців ever.

Математик пропонує продати душу дияволу за те, щоб той довів або спростував теорему Ферма.

Ігри розуму (США, 2001)

"A Beautiful Mind", дослівно «Блискучий розум».

Біографічна драма Рона Говарда за однойменною книгою Сильвії Назар. Фільм отримав чотири «Оскари».

Джон Форбс Неш — відомий математик. На його рахунку революційні досягнення в галузі квантової механіки та теорії ігор. Йому належить Нобелівська премія в галузі економіки 1994 року.

Однак фільм не про математику, а про страшну хворобу, яка розмиває межу між ілюзорністю та реальністю — шизофренію.

Розумник Вілл Гантінґ (США, 1997)

Сюжет заснований на фактах з життя математика Джорджа Данціга, проте цей фільм не можна вважати біографічним.

Вілл Гантінґ (Метт Деймон) — хлопець з геніальним інтелектом, що дозволяє йому робити відкриття в новітніх областях математики, і прекрасною пам'яттю, за допомогою якої йому з легкістю вдається накопичувати енциклопедичні знання. Однак, володар цих дарувань не надає їм великого значення і працює простим прибиральником у Массачусетському технологічному інституті.

Пі (США, 1998)

Психологічний трилер. Назва походить від назви константи Пі.

  1. «Математика — мова природи»;

  2. «Все, що нас оточує можна уявити і зрозуміти за допомогою чисел»;

  3. «Якщо числа будь-якої системи поставити в графік, виникає система».

Три постулати, на яких базується світогляд Макса Коена, геніального математика і нумеролога. Його життя — математична послідовність. Макс страждає від кластерного головного болю, параної та соціофобії. Єдина людина, з якою він спілкується — колишній вчитель Макса Сол Робсон.

Фільм знімався на вулицях Нью-Йорка, без попереднього узгодження з місцевою владою. Тому хтось із знімальної групи постійно чергував, щоб у разі чого попередити про наближення поліції.

А бюджет фільму склав всього $60 тисяч. Більшість грошей дали друзі режисера.

Х+Y (Великобританія, 2014)

У аутистичного Нейтана Елліса, коли він був дитиною, в автокатастрофі загинув батько. Пізніше мати Нейтана зауважує у нього математичні здібності. З хлопчиком починає займатися викладач Хемфріс, який в юності брав участь в міжнародній математичній олімпіаді, але тепер страждає від розсіяного склерозу.

Улюблене рівняння професора (Японія, 2006)

В одну зі шкіл приходить молодий учитель і починає знайомство з учнями з натхненного монологу. Він розповідає історію своєї любові до математики. У своїх спогадах вчитель переноситься в дитинство, коли його мати була змушена влаштуватися «домогосподаркою» до професора математики, який після автокатастрофи міг утримувати в пам'яті події лише останніх 80 хвилин. Вона кожен день заново знайомилась з професором і без кінця відповідала на одні і ті ж питання. Але поступово професор вводив її в світ, наповнений числами, формулами і рівняннями.

Приховані фігури (англ. Hidden Figures. США, 2017)

Біографічний історичний фільм, знятий за однойменною книгою Марго Лі Шеттерлі, яка написана на основі реальних подій. Стрічка розповідає про групу афро-американок, яка проводить для НАСА ряд математичних обчислень, необхідних для запуску перших пілотованих космічних місій США.

Гра в імітацію (США, 2014)

Історичний трилер про британського математика, логіка, криптоаналітика та батька сучасної інформатики Алана Тюрінга.

Він був ключовою фігурою в розшифруванні нацистського коду Енігми. Саме це допомогло Антигітлерівській коаліції перемогти у Другій світовій війні. Пізніше Тюрінг зазнав кримінального переслідування за свою гомосексуальність. Роль Тюрінга грає Бенедикт Камбербетч.

Доказ (США, 2005)

Кетрін (Гвінет Пелтроу) доглядає за своїм батьком (Ентоні Хопкінс) — великим математиком, який збожеволів. Коли він помирає, його найкращий студент розбирає записи, сподіваючись знайти серед них відкриття. Кетрін вважає, що він намагається вкрасти ідеї її батька.

Обдарована (США, 2017)

Френк Адлер живе в прибережному містечку у Флориді і виховує свою надзвичайно обдаровану племінницю Мері. Але його плани про спокійне шкільного життя для дівчинки руйнуються, коли про математичні здібності дитини дізнається мати Френка та бабуся Мері Евелін. У неї є власні уявлення про майбутнє внучки.

Людина, яка пізнала нескінченність (Великобританія, 2015)

Біографічна драма про життя Срініваса Рамануджана, математика, який виріс в бідній родині в Мадрасі, Індія. Під час Першої світової війни хлопець отримує стипендію і право навчатися в Кембриджському університеті. Саме там йому судилося прославитись як видатному математику.

Двадцять одне (США, 2008)

Команда з п'яти студентів Массачу́сетського технологі́чного інститу́ту під керівництвом колишнього гравця, нині респектабельного викладача вищої математики з елементами теорії ймовірностей, розробляє план. За цим планом ймовірність виграшу при грі в блекджек збільшується в кілька разів. Впродовж 12-и тижнів команда з шістьох чоловік по неділях вилітає з Бостона в Лас-Вегас з єдиною метою — обіграти казино.

Одну з головних ролей грає Кевін Спейсі.

Таємний знак (США, 2010)

Мона Грей — самотня вчителька молодших класів, чий батько захворів невідомою хворобою, коли вона була дитиною. Після цього у Мони починаються психологічні проблеми. Вона занурюється в себе і знаходить розраду лише у вивченні математики.

Працюючи в школі, Мона придумує цікаві способи вивчення математики. Одного разу одна з учениць Мони, семирічна Ліза Венус, принесла їй саморобну фігуру нуля, яку вона зробила в палаті вмираючої матері. Мона тут же визнає в дівчинці споріднену душу і розуміє, що повинна допомогти їй справитися з проблемами.

Гра на пониження (США, 2015)

Фільм присвячений подіям іпотечного фінансової кризи 2007-2008 років. Кілька фінансових аналітиків і співробітників хедж-фондів на Волл-Стріт змогли передбачити розвиток подій кризи, зіграли на пониження курсу іпотечних облігацій і заробили великі статки.

Агора (Іспанія, 2009)

Історична драма. Дія фільму відбувається на території Римської Імперії, яка розвалюється на дві частини, в місті Олександрія Єгипетська в кінці IV - початку V століття нашої ери.

У фільмі йдеться про долю Гипатії Олександрійської — першої в історії відомої жінки-вченої, яка була філософинею, математиком і астрономом. Вона була дуже розумна і до її слів прислухалися правителі.

Коефіцієнт інтелекту (США, 1994)

В гараж до автомеханіка Еда Уолтерса у супроводі свого нареченого приходить Катріна Бойд, красива і розумна докторантка-математик Прінстонського університету. Ед знаходить годинник, який Катріна загубила в гаражі. Він вирушає за її адресою та опиняється віч-на-віч з Альбертом Ейнштейном, дядьком дівчини.

Пастка ФермА (Іспанія, 2007)

Четверо математиків не підозрювали про існування один одного, поки таємничий незнайомець не зібрав їх разом для вирішення однієї складної головоломки. Господар покинутого будинку назвався ФермА, а своїм гостям дав імена найвідоміших в історії математиків. Їм належить провести час в чотирьох стінах, які несподівано почнуть повільно рухатися, загрожуючи смертю тим, хто не зуміє розгадати таємницю і назвати ім'я вбивці.

Вистояти і зробити (США, 1988)

В основу фільму лягла реальна історія вчителя математики Хайме Ескаланте.

У середню школу Гарфілда, розташовану в одному з бідних районів Лос-Анджелеса, приходить новий учитель інформатики Хайме Ескаланте. Через брак комп'ютерів йому доводиться почати викладання математики. В класі, який йому довірили, панують неповагу і повна відсутність дисципліни, учні в основному з бідних сімей. Незважаючи на все це, головний герой починає викладати. Він використовує гумор та найрізноманітніші, нестандартні методи.

Убивства в Оксфорді (Великобританія-Іспанія, 2008)

Мартін — студент, що вступив у престижний університет — Оксфорд, де несподівано відбувається серія загадкових вбивств. Він разом із детективом — прихильником логіки і математики — починає власне розслідування та вдирається до все більш і більш цікавих закутків знаменитого університету.

Фільми про фізику та фізиків

Ейнштейн та Еддінгтон (Великобританія, 2008)

Весною 1914 р Європа перебуває на порозі війни і ніхто ще не чув про німецького фізика Альберта Ейнштейна. Тим часом британський астроном Артур Еддінгтон усвідомлює, що теорії Ейнштейна можуть відкрити нові шляхи до розуміння часу і простору.

Незважаючи на загрозу бути оголошеними зрадниками, двоє чоловіків починають переписку. Затемнення в Африці дає шанс довести теорії Ейнштейна, і Еддінгтон відправляється в подорож, яка назавжди змінить розуміння Всесвіту.

Теорія всього (Великобританія, 2014)

Драматична біографічна стрічка розповідає про молодість всесвітньо відомого фізика Стівена Гокінга та його стосунки з майбутньою дружиною Джейн.

Вони познайомились ще студентами в Кембриджі і одразу відчули прихильність один до одного, незважаючи на різні інтереси і погляди на світ. Незабаром після їхнього знайомства Хокінг дізнався про своє захворювання — бічний аміотрофічний склероз, яке згодом призвело до паралічу.

Нескінченність (США, 1996)

Картина знята за автобіографічним книгами нобелівського лауреата фізика Річарда Фейнмана. Фільм розповідає про дитинство та юність Фейнмана.

Серіали

4исла (США, 2005-2010)

За неперевіреною інформацією, серіал зняли на замовлення ЦРУ. Керівництво управління переймалось, що знижується зацікавленність математикою серед американських підлітків. Адже емігрантів можна набирати не на всі посади, а місцевих кадрів не вистачає.

Популярність серіалу привернула увагу наукового співтовариства США. 2006 року відбувся симпозіум Асоціації сприяння розвитку науки, присвячений серіалу. Американська Національна рада викладачів математики спільно з компанією Texas Instruments розробила освітню програму для школярів «Ми використовуємо математику кожен день», засновану на сюжетах серіалу.

Швабра (Телеканал СТБ, Україна, 2019-)

Головна героїня — шкільна вчителька математики Анна Миколаївна ШвабринА, яку позаочі прозвали Шваброю. Вона допомагає капітану Вершиніну розслідувати злочини за допомогою математичних методів, формул і алгоритмів.

Last updated